کاهش سهام ها در بازارهای آسیایی

پس از رکوردشکنی بورس هنگ کنگ و رسیدن شاخص بورس توکیو به بالاترین سطح ربع قرن اخیر، اکثر بازارهای آسیایی امروز کاهش یافتند.
به گزارش تریبون ، به نقل از خبرگزاری فرانسه، خوش بینی نسبت به اقتصاد جهانی که این هفته با انتشار گزارش صندوق بین المللی پول تقویت شد، درآمدهای بالای شرکت ها و لایحه کاهش مالیاتی ترامپ منجر به رشد بازارهای سهام جهانی شده اند که انتظار می رود این روند باز هم ادامه یابد.
افزایش انتظارات نسبت به تعدیل سیاست های محرک بانک های مرکزی جهان کماکان برروی دلار تاثیر می گذارد و باعث شده است ارزش پوند به بالاترین سطح خود از ژوئن ۲۰۱۶ که انگلیس رای به خروج از اتحادیه اروپا داد برسد و ین بالاترین قیمت خود از ماه سپتامبر سال گذشته را به ثبت رساند.
در معاملات اولیه، شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ که به صعود خود پس از رسیدن به قله تاریخی خود در هفته گذشته ادامه داده بود، با ۰.۴ درصد کاهش به ۳۲۸۰۶.۳۴ واحد رسید، شاخص “شانگهای کامپوزیت” چین، ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۳۵۴۰.۹۱ واحد رسید، شاخص “نیک کی ۲۲۵” ژاپن با ۰.۶ درصد کاهش به ۲۳۹۸۹.۰۸ واحد رسید.
بورس سنگاپور هم ۰.۱ درصد، بورس تایوان بیش از ۱ درصد و بورس فیلیپین ۰.۵ درصد کاهش داشتند. بورس اندونزی هم پس از رکوردشکنی در روز سه شنبه، امروز ۰.۶ درصد کاهش یافت. بورس کره جنوبی نسبتا بدون تغییر باقی ماند و بورس سیدنی ۰.۳ درصد افزایش یافت.
در بورس نیویورک، شاخص “داوجونز” بدون تغییر در سطح ۲۶۲۱۰.۸۱ واحدی باقی ماند و شاخص “فوتسی ۱۰۰” لندن با ۰.۲ درصد افزایش به ۷۷۳۱.۸۳ واحد رسید.
کاهش ارزش دلار
در بازار ارز، احتمال اتخاذ سیاست های انقباضی تر توسط بانک های مرکزی مهم در راستای بانک مرکزی آمریکا، باعث عرضه بیش از حد دلار شد. با افزایش احتمال خروج آسان تر انگلیس از اتحادیه اروپا، پوند بالای ۱.۴ دلار باقی ماند و از ۱.۴۰۰۱ دلار به ۱.۴۰۲۱ دلار رسید.
نرخ یورو در برابر دلار هم از ۱.۲۳۰۰ به ۱.۲۳۰۷ دلار افزایش یافت. پس از انتشار آماری مبنی بر این که تجارت قوی، تصمیم بانک مرکزی ژاپن مبنی بر اتخاذ نکردن سیاست انقباضی تر و حتی داشتن برنامه ای برای اتخاذ چنین سیاستی را تحت الشعاع قرار داد، دلار با رسیدن به ۱۰۹.۹۴ ین، برای نخستین بار از سپتامبر سال گذشته، به کمتر از ۱۱۰ ین رسید.
بیشتر ارزهای پربازده دیگر نیز افزایش یافتند، دلار استرالیا ۰.۵ درصد افزایش یافت و یوان چین با ۰.۲ درصد افزایش به بالاترین سطح دو سال اخیر رسید.
نفت ” وست تگزاس اینترمدیت” با ۸ سنت افزایش به ۶۴.۵۵ دلار در هر بشکه و نفت برنت با ۳ سنت کاهش به ۶۹.۹۳ دلار رسید.
پایان پیام

Let’s block ads! (Why?)