دلار ۴۶۰۰ تومانی خاطر کسی را مکدر نکرد؟

درحالی نرخ دلار در ساعات پایانی بازار دیروز رکورد ۴۶۰۰ تومان را هم زد که هنوز مسئولان دولتی واکنشی به گرانی ها نداشتند البته جز رئیس کل بانک مرکزی که معتقد است دلار در بهمن و اسفند ارزان می شود.

روزشمار تاریخ درحال ثبت روزهای متلاطم برای بازار ارز ایران است؛ بازاری که به این سادگی ها قرار نیست رنگ آرامش به خود ببیند.
بازار ارز در برهه های زمانی مختلف دستخوش نوسانات شدیدی بود که موجب سود و زیان برای بازیگران این صحنه شده است؛ البته زیانی که از تلاطم بازار ارز متوجه مردم شده به مراتب بیشتر از سودی است که به جیب عده ای سرمایه دار رفته است.
از هفته قبل بار دیگر سیر صعودی قیمت ها در بازار ارز آغاز شد و کماکان ادامه دارد؛ آنهم درحالی که بازاری ها می گویند تزریق ارز از سوی بانک مرکزی به صرافی های منتخب قطع شده و ارز بانکی در بازار کم شده است.
البته در همین ایام برخی اخبار نیز به دست ما رسید که نماینده بانک، در پاساژ افشار به دلال ها دلار نقدی می فروشد؛ یکی از صراف ها در همین خصوص می گوید: بانک مرکزی به این نتیجه رسیده که عرضه ارز به صرافی ها نمی تواند حباب بازار ارز را بترکاند و به همین خصوص بی واسطه وارد بازار شده است.
هرچند در گیر و دار گرانی دلار و ثبت رکوردهای بالا دیروز، دادستان تهران از دستگیری تعدادی از فروشندگان غیرمجاز ارز خبر داد. در سال های قبل نیز همزمان با افزایش نجومی قیمت دلار در خیابان فردوسی، نیروی انتظامی وارد شده و تعدادی از دلال ها را دستگیر کرده بود.
با این حال اما صراف ها و فعالان بازار ارز معتقدند امروز روز مهمی برای دلار است و باید دید که قیمت ها بازهم صعود می کند یا با ورود بانک مرکزی به بازار و عرضه گسترده سیر نزولی قیمت ها آغاز می شود.برخی صراف ها و فعالان بازار ارز معتقدند ، در شرایط حساس همیشه بانک مرکزی با ورود و تزریق ارز مانع ثبت رکوردهای بالا می شده ولی اینبار بانک مرکزی خود را کنار کشیده و باعث افزایش قیمت شده است.
صراف ها می گویند: رئیس کل بانک مرکزی وعده داده بود که قیمت دلار از بهمن و اسفند ارزان می شود؛ به همین خاطر امروز که اول بهمن است، مشخص می شود که حرف رئیس کل به عمل تبدیل می شود یا نه!
یکی از فعالان بازار ارز به صحبت های هفته های قبل نوبخت مبنی بر خاطر مکدر رئیس جمهور اشاره می کند و می گوید: “جناب رییس جمهور که با دلار ۴۲۰۰ مکدر شده بود؛ آیا می داند که دلار رکورد ۴۶۰۰ تومان را هم زد؛ آقای روحانی هم اکنون در چه حالی به سر میبرند؟ ”
این صراف با تأکید براینکه رئیس جمهور و بانک مرکزی اگر بخواهند به راحتی قیمت را می شکنند، به افزایش قیمت یورو اشاره کرد و گفت: قیمت یورو در روز اول دی ماه ۵۰۰۰ بود و امروز پس از گذشت تنها ۳۰ روز تا نزدیکی مرز ۵۷۰۰ رسید یعنی ۱۴ درصد سود در یکماه، تقریبا دو سوم سود یکساله بانکی!
وی ادامه داد: به طور حتم سیاست های بانک مرکزی باعث شده تا این سوداگری ها در بازار باشد و سودش به جیب دلال ها و سرمایه دارها برود!

Let’s block ads! (Why?)