تخت گاز بورس در نخستین ماه زمستان

تخت گاز بورس در نخستین ماه زمستان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از سنا؛­ ­بورس تهران در ادامه روند صعودی از ابتدای سال، ماه دی را نیز سبزپوش به پایان رساند. پیشتازی بازار سرمایه از دیگر بازارهای (از نظر بازدهی) امری است که باعث شده جذابیت بورس برای سرمایه گذاران بیش از گذشته هویدا باشد.
بر اساس آمارها، شاخص کل بورس تهران در نخستین ­ماه زمستان توانست بازدهی ۳٫۵ درصدی داشته باشد، به این ترتیب این بازار رشد خود از ابتدای سال را به حدود ۲۸ درصد رساند. بازار سهام که در آخرین روز آذر در کانال ۹۵ هزار واحد قرار داشت، دی ماه را در کانال ۹۸ هزار واحد به پایان رساند. سه کانال شکنی بورس که در هفته های اول با نوسانات محدودی همراه بود، در روزهای پایانی و تحت تاثیر کاهش اثر ریسک های سیستماتیک روند تندتری به خود گرفت. بررسی عوامل اثر گذار بر رشد شاخص طی مدت مزبور را می توان در چند بخش دسته بندی کرد.
از مولفه های رشد بورس می توان به نفت دلار کامودیتی ها و گزارش های فصلی اشاره کرد.
یکی از اثرگذارترین مولفه ها بر رشد بورس­ در­این مدت صعود قیمت جهانی نفت بود.
در­این مدت،­ نفت برنت با رکورد شکنی سه ساله به سقف ۷۰دلار و ۲۶ سنت نیز رسید. براساس تحلیل رویترز، افت موجودی انبارهای نفتی آمریکا نشان می دهد که تصمیم اوپک و متحدانش برای کاهش تولید به خوبی اثرگذار بوده و ترازوی عرضه و تقاضای بازار به سمت کفه تقاضا سنگینی می کند. در کنار این عوامل پایبندی اوپک به توافق، دیگر عاملی است که موجب شده احتمال کمبود عرضه در بازار نفت تقویت شود. آخرین برآوردها از تولید نفت اوپک نشان می دهد که این سازمان بیشتر از آنچه وعده داده بود درحال کاهش تولیدات خود است، به طوری که میزان پایبندی …

اخبار پیشنهادی:

تخت گاز بورس در نخستین ماه زمستان

Let’s block ads! (Why?)